Drukuj

Wyjaśnienie przyczyn likwidacji kursów

Data dodania: 2018-08-03 13:46:08

Szanowni Pasażerowie,

w odniesieniu do rosnącego niezadowolenia w związku z wprowadzonymi przez nas ograniczeniami w komunikacji regularnej pragniemy poinformować Państwa o przyczynach naszych decyzji.

Po roku 1989 wszystkie państwowe PKS – y w tym również PKS Bełchatów stały się firmami prywatnymi. Oznacza to, że nie jesteśmy już przedsiębiorstwem państwowym i nie otrzymujemy od państwa żadnej pomocy finansowej i tym samym nie wykonujemy transportu na rzecz państwa. Spółka prowadzi typową działalność komercyjną i musi sama zarabiać na swoje utrzymanie a przede wszystkim nie generować strat.

Po roku 2019 ulec mają zmianie zasady funkcjonowania komunikacji publicznej. Wtedy to samorządy i gminy będę odpowiedzialne za zapewnienie siatki połączeń dla mieszkańców. Instytucje te będą zobowiązane do organizowania i utrzymania komunikacji lokalnej na obszarze ich działania. Podobny schemat obowiązuje już jeśli chodzi o komunikację miejską (MZK), która od lat dotowana jest ze środków samorządowych. 

Zdajemy sobie sprawę, że dla Państwa ograniczenie kursów jest bardzo dużym utrudnieniem. My również jako przewoźnik stajemy w obliczu trudnych decyzji i braku poparcia ze strony samorządów. W Polsce są takie miejsca, gdzie samorządy czują się odpowiedzialne za transport swoich mieszkańców (np. Konin czy Kalisz) i w porozumieniu z  tamtejszymi PKS – ami realizują transport na liniach nierentownych dopłacając do kosztów kilometra. My również wielokrotnie apelowaliśmy do gmin, aby wspólnie ustalić sieć połączeń i rozwiązać trudną sytuację związaną z zapewnieniem dowozu mieszkańcom na kursach nierentownych. Niestety nie ma żadnej reakcji z strony samorządów, tak jakby problem zupełnie nie istniał.

Dlatego uprzejmie prosimy o WASZĄ pomoc w negocjacjach z samorządami. Jesteśmy przekonani, że gminy nie mogą pozostać głuche na apele swoich mieszkańców. Wasze wsparcie i zaangażowanie jest niezbędne w walce o zachowanie wystarczającej ilość kursów, tak aby komunikacja publiczna służyła mieszkańcom zgodnie z ich potrzebami.

 

Z wyrazami szacunku

Sebastian Brózda

Prezes Zarządu PKS w Bełchatowie Sp. z o.o.


INFORMACJA O UZYSKANIU SUBWENCJI FINANSOWEJ

INFORMACJA O UZYSKANIU SUBWENCJI FINANSOWEJ

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bełchatowie Sp. z o.o. 97-400 Bełchatów ul. Przemysłowa 2

Hosting, serwis strony - © TITTLE.pl